انواع تکنیک های جراحی پروتز چانه

 

جراحی زیبایی چانه که در اصطلاح پزشکی به آن ژینوپلاستی یا منتوپلاستی گفته می شود به منظور تغییر شکل در چانه با کوچک کردن چانه(منتوپلاستی) یا بزرگ کردن آن (ژنیوپلاستی)صورت می گیرد.

 

ممکن است تصور کنید که چانه یا فک بسیار کوچک و یا بزرگی دارید که این امر موجب کاهش زیبایی چهره شما گردیده است، تعادل در ظاهر صورت تا حدودی به شکل و اندازه چانه بستگی دارد، در این صورت با کمک جراحی زیبایی چانه می توان با استفاده از کاهش، تغییر شکل و یا افزایش حجم  چانه ظاهر چهره خود را زیبا تر سازید.

 

در کنار جراحی زیبایی چانه می توانید برای پیدا کردن ظاهری زیبا تر و جذابتر سایر اعمال فرم دهی صورت مانند لیفت صورت و جراحی زیبایی بینی یا سایر اعمال جراحی دیگر را انجام دهید.

آناتومی چانه و خط فک

 

آرواره (استخوان فک)، دهان را در برمی­‌گیرد، دندان‌ها را نگه می‌دارد و زیرساختی را برای بافت نرم صورت و گردن فراهم می‌آورد. این قسمت همچنین به عنوان محل اتصال عضلات لازم برای حرکت دهان نیز شناخته می‌شود. چانه، برجستگی فک پایین است که پایین‌ترین بخش صورت را تشکیل می‌دهد و به همین دلیل به عنوان یکی از اجزای اصلی در تعیین شکل صورت مطرح می‌شود.

 

با افزایش سن و در نتیجه‌ی تحلیل تدریجی و پیشرونده‌ی استخوان‌ها، میزان کشیدگی فک پایین و برآمدگی چانه کاهش می‌یابد. این مسئله می‌تواند توازن بین یک سوم پایین صورت و دو سوم بالایی آن‌ را برهم زده و به بوجود آمدن چانه‌ای ضعیف و باریک، که اغلب با افزایش سن بارزتر می­شود، منجر شود.

 

همراه با کاهش کشیدگی و پایه‌ی استخوان فک، بافت نرم اطراف آن سست شده و بطور فزاینده‌ای تحت تأثیر جاذبه زمین قرار می‌گیرد که این اثر بویژه در نیمه‌ی جلویی زیر آرواره و بروی گردن (غبغب) کاملاً مشهود خواهد بود.

دلایل جراحی چانه

 

1 عمل جراحی به منظور جلو آوردن چانه

2 عمل جراحی به منظور عقب بردن چانه

 

برای عمل جلو آوردن چانه باید بدانید ، این عمل به دو روش صورت می گیرد ، روش اول با استفاده از مواد قابل کار گذاری ( ایمپلنت چانه ) که از جنس پلاستیک است و مانند بافت های طبیعی بدن به نظر می رسد انجام می شود .

 

در روش دوم ، استخوان چانه برده شده و در موقعیتی عقب تر ثابت می شود . این عمل نسبتاً بزرگ تر می باشد و قادر به اصلاح اختلالات وسع تر چانه می باشد .

برجسته‌سازی از طریق کاشت پروتز

 

در عمل زاویه‌دار کردن صورت، کاشت پروتز، افزایشی موضعی در استخوان فک پایین ایجاد می‌کند که اثرات آن از طریق بافت نرم صورت به سطح پوست منتقل می‌شوند و فرمی بهبود یافته را ایجاد می‌کنند.

 

پروتز از طریق ایجاد ساختاری پشتیبان برای بافت نرم پوشاننده‌ی صورت، در برابر تأثیرات گرانشی مقابله کرده و احساس پری را به صورت باز می‌گرداند و با انبساط ملایم پوست، حالتی کشیده برای آن ایجاد می‌کند. علاوه بر این با ایجاد فشاری رو به جلو بر تمام بافت‌های نرم فک، از جمله ماهیچه‌های سطحی گردن، ظاهری بهتر برای فرم و خطوط گردن ایجاد می‌کند.

انواع پروتزهای چانه

  • پروتز­های چانه‌ی مرکزی شکل اصلی این پروتز، امکان برخوداری از درجات متنوعی از برآمدگی چانه و تغییرات کمتری در خط فک را فراهم می‌کند.

 

  • پروتزهای آناتومیکال پروتزی با طراحی جدید که هم چانه و هم خط فک را تقویت می‌کند. این پروتز به طور همزمان برجستگی چانه را تقویت و تغییر فرمی در حد خفیف تا متوسط برای قسمت جلویی فک ایجاد می‌کند.

 

  • پروتزهای آناتومیکال توسعه یافته نوع توسعه‌‌یافته‌ی پروتزهای آناتومیکال هستند که بال‌های کناری آن­ها، به منظور تقویت بیشتر خط فک کشیده ­تر شده­‌است.

 

  • پروتز­های فک پایین این پروتزهای به منظور افزایش زاویه‌ی فک، عرض و ابعاد خط فک در نمای جلویی صورت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

  • پروتزهای سفارشی در موارد ترمیمی، با استفاده از سی‌تی‌اسکن‌های بیمار، پروتزهایی سفارشی و سه‌بعدی ساخته می‌شوند که برای اصلاح نواقص فک پایین و یا عدم تقارن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کوچک کردن چانه

 

در این عمل باید بدانید ، یک برش زیر چانه داده می شود و یه وسیله ای مانند دریل دندان پزشکی به منظور برداشتن ناحیه های کوچکی از استخوان اضافه به کار می رود و یا با بریدن استخوان و اثبات آن در موقعیتی عقب تر از وضعیت اولیه ، چانه جلو آمده را اصلاح کند .

 

جراحی زیبایی چانه، از طریق ایجاد یک شکاف کوچک در زیر چانه یا در دهان بوسیله تراشیدن چانه، موجب کاهش سایز و اندازه کلی چانه می گردد. اگر چانه بسیار بزرگ باشد تراشیدن چانه ممکن است باعث ایجاد افتادگی وشل شدن پوستی که استخوان چانه را می پوشاند شود در این صورت ممکن است لازم باشد استخوان سرتاسری چانه بریده شود و به سمت عقب حرکت داده شود.

 

معمولا در جراحی زیبایی چانه، بدلیل اینکه پوست به استخوان سطحی چانه متصل باقی بماند، استخوان چانه بوسیله صفحات مخصوص یا پیچ در جای خود ثابت نگه داشته می شود و تا زمان بهبودی این صفحات و پیچ در چانه باقی می مانند این امر موجب می شود که بعد از جراحی احتمال اینکه پوست استخوان چانه شل و افتاده شود کاهش یابد.

 

باید بدانید در روز های اولیه ی پس از عمل ورم و کشش بر روی چانه یک امری طبیعی می باشد ، جویدن غذا بر چانه فشار آورده و باعث بیش تر شدن تورم می شود .درد در اطراف چانه باعث می شود ، دهان خود را به خوبی نتوانید باز کنید ، این درد طبیعی بوده و پس از چند روز برطرف می شود

عوارض و ریسک‌های جراحی زیبایی چانه

 

عوارض ناشی از اعمال جراحی منتوپلاستی و ژنیوپلاستی به ندرت اتفاق می‌افتند. با این حال، برخی بیماران در ناحیه چانه یا لب دچار عفونت می‌شوند، که معمولاً با مصرف آنتی‌بیوتیک رفع می‌شود. همچنین، به مرور زمان استخوان چانه کمی تحلیل می‌رود؛ البته، این وضعیت معمولاً باعث هیچگونه مشکل پزشکی، ناراحتی یا تغییری در ظاهر چانه نمی‌شود.

 

در عمل ژنیوپلاستی، سیم‌ها یا تسمه‌ها، در صورت ایجاد ناراحتی برداشته می‌شوند. به علاوه ممکن است بیماران در ناحیه چانه و لب دچار بی‌حسی شوند، که البته این مورد موقتی است. لازم به ذکر است که خطرات جراحی زیبایی چانه به ندرت رخ می‌دهند.جراحی زیبایی چانه می‌تواند تعادل را بین اجزاء صورت برقرار کرده و نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *