بوتاکس ازاطراف لب: زیبایی لب ها

پوست اطراف لب‌ها به‌خصوص در خانم‌ها عروق خونی کمتری نسبت به پوست مردان دارد و با نامناسب بودن گردش خون زیر پوست این ناحیه، احتمال ایجاد چروک‌ در اطراف لب افزایش می‌یابد. همچنین انقباض عضلات اطراف لب‌ها در لایه‌های پوست می‌تواند منجر به کشش پوست به سمت داخل شود و به این ترتیب زمینه ایجاد چروک فراهم می‌شود. این چروک‌ها روی لب بالا شایع‌‌تر‌ هستند.
از سوی دیگر حرکت‌های مکرر عضلات درگیر در این ناحیه، عمق چروک‌ها را افزایش می‌دهد. برای از بین‌بردن این چروک‌ها ابتدا باید تغذیه خود را اصلاح کنید و از مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه غافل نشوید. همچنین باید از کشیدن سیگار اجتناب کرده و از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. می‌توانید هم زمان از فیلرها و بوتاکس هم بهره بگیرید.
البته عمق و وسعت چروک‌ها در انتخاب روش درمانی موثر است. تزریق بوتاکس از بیشتر یا عمیق‌تر شدن چروک‌ها جلوگیری می‌کند و باعث دوام اثر فیلرها می‌شود. بوتاکس معمولا روی نقاط مشخصی از عضلات اطراف دهان تزریق می‌شود.

انواع چروک دور لب

چروک‌هاي رژلب يا سيگار

اين چروک‌ها به‌صورت عمودي روي لب بالا يا پايين ايجاد مي‌شوند و چروک «سيگار» يا «رژلب» ناميده مي‌شوند. چروک‌هاي رژلب روي لب بالا شايع‌تر‌ند. اين خطوط به‌دنبال کاهش حجم بافت لب با افزايش سن و همچنين حرکت‌هاي مکرر عضلات درگير با اين ناحيه به‌وجود‌مي‌آيند. براي از بين‌بردن اين چروک‌ها مي‌توان از انواع فيلرها، بوتاکس يا ترکيب اين 2 استفاده کرد.
البته عمق و وسعت چروک‌ها در انتخاب روش درماني موثر است. تزريق بوتاکس براي درمان اين خطوط محاسني دارد از جمله اينکه ناحيه چروک خورده را در حالت ريلکس يا استراحت قرار مي‌دهد بنابراين از بيشتر يا عميق‌تر شدن چروک‌ها جلوگيري مي‌کند به‌علاوه تزريق بوتاکس باعث دوام اثر فيلرها خواهد شد. بوتاکس را معمولا روي نقاط مشخصي از عضلات اطراف دهان تزريق مي‌کنند.

چروک گوشه‌هاي دهان

مرزي که دولب را به هم وصل مي‌کند، يکي از مناطق شايع چروک‌هاي صورت است. ايجاد اين چروک‌ها حالتي خشن و پير به افراد مي‌دهد. متخصصان براي از بين بردن اين چروک‌ها معمولا از فيلرهاي پيشرفته کمک مي‌گيرند. اگر چروک‌ها خيلي عميق و با حالت تاخورده باشند، متخصص از انواع قوي‌تر فيلر استفاده مي‌کند. فيلرها چروک‌ها را بالا مي‌آورند و شکاف‌ها را پر مي‌کنند.
در برخي موارد ممکن است پزشک متخصص براي درمان چروک‌هاي گوشه دهان از بوتاکس هم استفاده کند. به اين منظور بوتاکس داخل عضلاتي که از چانه تا گوشه‌هاي دهان کشيده شده‌اند، تزريق مي‌شود. در افرادي که عادت دارند هنگام صحبت چانه خود را خيلي حرکت دهند (و به اين ترتيب باعث چروک گوشه دهان شوند) هم بوتاکس را به عضلات ناحيه چانه تزريق مي‌کنند.

چروک‌هاي پرانتزي

چروک‌هاي اطراف دهان بعضي از افراد منظره‌اي مانند چندپرانتز تو‌در‌تو دارد. اين چروک‌ها ظاهر فرد را پير جلوه مي‌دهند. خطوط پرانتزي معمولا عميق نيستند و متخصص پوست يا جراح زيبايي مي‌تواند با فيلرهاي مخصوص آنها را پر کند.

نکاتی در زیبایی لب

• لب بالا باید معمولا نازکتر از لب پایین باشد.هر چند زیباترین نسبت عرض لب بالا به لب پایین عدد جادویی 1/(1/6) شمرده می شود،اما قرمزی لب بالا می تواند تقریبا تا اندازه ای لب پایین هم پهنا داشته باشد.
• لب بالا معمولا برجسته تر از لب پایین است(حدود 2 میلیمتر)
• لب بالا و چانه معمولا در یک سطح بوده و لب پایین کمی عقب تر است.
• قسمت مرکزی لب بالا ضخیم تر و برجسته تر از قسمتهای طرفی است و به آن فیلتروم یا بوسه گاه گفته می شود.
• در دو طرف فیلتروم دو قسمت کمی فرورفته در لب بالا وجود دارد.
• در لب پایین قسمت مرکزی کمی فرورفته تر است و در دو طرف این فرو رفتگی لب پایین کمی برجسته تر است،طوری که فرورفتگی و برجستگی های لب بالا و پایین مکمل هم هستند یعنی برجستگی فیلتروم منطبق بر فرورفتگی مرکزی لب پایین است و دو برجستگی طرفی لب پایین در فرورفتگی های دو طرف فیلتروم در لب بالا منطبق می شوند.
• حاشیه ی لبها جایی که قسمت قرمز به پوست می رسد،به شکل یک تپه برجسته است که حدود یا چهارچوب و قاب لب را تشکیل می دهد .به این خط که کمی سفیدتر است white roll گفته میشود.

تزریق بوتاکس

چین و چروک دور لب عمدتاً در هنگام ایجاد حرکات چهره ایجاد می‌شوند، مانند زمانی که ما در حال جویدن یا صحبت کردن هستیم. این خطوط ناشی از انقباض عضلات و سلول‌ها بوده و به افتادگی پوست منجر می‌شود. این خطوط نشانه‌هایی از پیری را آشکار می‌سازند و به ایجاد چین‌وچروک‌ها و خطوط ریزی منجر می‌شوند که در هنگام انجام حرکات صورت مشهودتر می‌گردند.
انقباض عضلات در افراد سیگاری به دلیل اتلاف فزاینده آب در سلول‌ها و عضلات شایع است. این مشکل را می‌توان از طریق تزریق بوتاکس که بر روی سلول‌ها و عضلات کارکرده و انقباضات عضلانی را کاهش می‌دهد، اصلاح کرد. به ‌علاوه، تزریق بوتاکس از طریق جوان‌سازی پوست و سفت کردن آن موجب اصلاح چین و چروک دور لب نیز می‌شود.
این روش شکل‌گیری چین و چروک دور لب پس از حرکات در اطراف صورت و دهان را کاهش می‌دهد. توصیه می‌شود که پس از تزریق، به‌منظور ممانعت از سرایت درمان به دیگر نقاط صورت، از مالیدن زبان به دور لب‌ها اجتناب کنید.

عوارض

عوارض ناشي از تزريق

شايع ترين عوارض اين دسته كبودي محل تزريق ودرد ناشي از تزریق است. بروز كبودي در تزريق هاي اطراف چشم شايع تر است چرا كه پوست نازك تر و واسكولاريتي زيادتر است. راهكارهاي ارائه شده جهت كاهش احتمال كبودي شامل استفاده از كمپرس سرد و فشار مستقيم، اجتناب از مصرف داروهاي رقيق كننده خون شامل آسپرين، NSAID، ويتامين اي وچاي سبز مي باشد.
بررسي عروق پيش از وارد كردن سوزن وپاك كردن آرايش كمك مي كند تا عروق كمتر تروماتيزه شوند. جهت كاهش درد استفاده از كمپرس سرد قبل و پس از تزريق آهسته دارو ومصرف داروهاي توپيكال موضعي توصيه شده است.

عوارض ناشي از اثر سم بوتولينيوم

تزريق چین های شعاعي دور لب: عارضه اصلي اين تزريق ضعيف شدن عضله لب مانند اختلال در نوشيدن با ني وسوت زدن است و در موارد شديدتر منجر به آسيمتري واضح وآبريزش از دهان مي شود. در اين ناحيه بايد دوز تزريق حداقل و تزريق ها سطحي باشد.

منابع: مجله زندگی، کلینیک رازی،  دکتر جعفری پور، تجهیزات زاگروس، الو دکتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *