بوتاکس دور چشم: علت بوجودآمدن و درمان آن با تزریق بوتاکس

چشم نقطه کانونی و مرکز توجه صورت است که به حق دریچه‌ای به روح آدمی توصیف می‌شود. با بالا رفتن سن چین و چروک‌هایی اطراف این دو گوی درخشان ایجاد می‌شود، زیر چشم‌ها گود می‌رود، حالت‌های احساسی صورت غالباً تغییر می‌کند و پیامی حاکی از خستگی یا ناراحتی به اطرافیان ارسال می‌شود که واقعیت ندارد.

چروک زیر چشم یکی از عارضه‌های پوستی است که تقریباً تمام ما در نهایت با آن روبرو خواهیم شد. در واقع حدود 57 درصد از ما نخسیتن چروک را دور چشم می‌بینیم. اگر چه عده‌ای می‌گویند که چین و چروک نشانه بلوغ فکری و خردمندی است، اکثر ما تمایلی به دیدن هر روزه این نشانه‌های ناخواسته پیری نداریم.
کاهش یافتن خاصیت ارتجاعی و کلاژن پوست به شل شدن و افتادگی پوست می‌انجامد و به این ترتیب چین و چروک‌ها پدیدار می‌شوند. درک بهتر علل ایجاد چین و چروک زیر چشم پیشرفت‌های فنی چشمگیری را در محدود کردن ایجاد چین و چروک جدید و بهبود ظاهر خطوط فعلی به دنبال داشته است.

علل تیرگی و خطوط زیر چشم

وراثت
کمبود خواب
افزایش سن
کمبود کلاژن در پوست (کلاژن خاصیت کشسانی پوست را حفظ می کند)
نور آفتاب
آلرژی و حساسیت های فصلی
در خیلی از افراد هم عواملی مانند کمبود اعتماد به نفس و استرس سبب بروز خطوط و چروک زیر چشم می شود

خطوط دور چشم

یکی از خطوط آزاردهنده اطراف چشم دسته خطوط ظریف و سرسختی است که پس از سال‌ها حالت‌های مکرر صورت در گوشه‌های چشم جمع می‌شود. این خطوط پاکلاغی شاید باعث خوشحالی نشود، اما به خط خنده موسوم است. این چین‌ها نتیجه میلیاردها بار حرکت کردن عضله‌های ظریف دور چشم در طول عمر است. البته بسیاری معتقدند که چین و چروک اطراف چشم ربطی به چروک‌های ناشی از اخم کردن یا لبخند زدن ندارد و خطوطی است که پس از کاهش کلاژن پوست و شل شدن و افتادگی متعاقب آن ایجاد می‌شود.
از طرفی خط خنده تا حد زیادی ارثی و اثر جانبی کلافه کننده‌ای است که نسل‌های متمادی در افرادی با نوع خاصی از آرایش عضلانی دیده می‌شود. بنابراین اگر سال‌ها است صورت والدین خود را با این خطوط دیده‌اید، منتظر پدیدار شدن آنها اطراف چشمان خود نیز باشید. برای مثال بیمارانی در شصت سالگی به کلینیک ما مراجعه می‌کنند که به جز چشن و چروک عمیق اطراف چشم هیچ چین و چروک افقی واضحی روی پیشانی ندارند. روی دیگر سکه این است که برخی بانوان بیست ساله‌ای که دور چشم خط خنده ندارند، خطوط افقی بسیاری روی پیشانیشان دیده می‌شود. عامل مهم چگونگی حرکت کردن منحصر به فرد صورت هر فرد است.

بوتاکس برای درمان خطوط دور چشم

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی میشود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد.

بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته میشود. در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها در ایران نیز موجود است. تزریق بوتاکس به تنهایی معمولاً در درمان چروکهای خفیف تا متوسط تاثیر دارد .

اگر شما به چین‌ و چروک دور چشم مبتلا هستید، و از سلامتی جسمی خوبی برخوردار می‌باشید، و سابقه آلرژی به مواد تشکیل‌دهنده بوتاکس را نداريد، شما یک نامزد عالی برای این روش درمانی محسوب می‌شوید. اگر شما باردار هستيد و یا در دوران شيردهي به سر می‌برید، نباید عمل تزریق بوتاکس چروک دور چشم را انجام دهید.

افراد مبتلابه یک بیماری و یا عفونت شدید و بيماری‌های عصبی یا عضلانی مانند ALS نيز نباید تحت درمان تزریق بوتاکس قرار گیرند. قبل از دریافت تزریق، حتماً پزشک را در جریان سابقه پزشکی خود و تمام داروهایی که در حال حاضر دریافت می‌کنید،‌ قرار دهید.

عملکرد بوتاکس

با تقبل قیمت تزریق بوتاکس و پس از تزریق، بوتاکس توسط عضله جذب می شود و در محل انتهای عصب که کنترل عملکرد عضله را بر عهده دارد قرار گرفته و از ترشح یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین که عامل انقباض عضله است، جلوگیری می کند.

به این ترتیب، بوتاکس صورت باعث انسداد دستورات انقباض صادر شده برای عضله می شود و در عمل یک نوع فلج ناقص برای عضله ایجاد می نماید که ۳ تا ۶ ماه ماندگاری و دوام دارد. این عملکرد بوتاکس باعث می شود چین و چروک صورت ایجاد شده بر روی عضله به خاطر انقباض آن از بین برود.

بنابراین تزریق بوتاکس برای رفع چروک پوست صورت و جوانسازی پوست بسیار مناسب است. علاوه بر بوتاکس با لیفت و کشیدن پوست صورت نیز میتوانید ظاهری زیباتر داشته باشید.

عوارض بوتاکس

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می شود، با دوزی که برای باز کردن چروک ها به کار می رود تقریباً هیچ عارضه سیستمیک مهمی ایجاد نمی کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش ، قرمزی و کبودی محل تزریق اتفاق بیفتد که پس از چند ساعت خودبه خود برطرف می گردد. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می شود که معمولاً ظرف 2-3 روز بهبود می یابد.

عارضه جدی تری که گاهی در اثر تزریق بوتاکس اتفاق می افتد افتادگی پلک است. البته خوشبختانه این عارضه نسبتاً نادر است و در کمتر از 3% موارد اتفاق می افتد. افتادگی پلک معمولاً یک هفته پس از تزریق بروز می کند و پس از 2-3 ماه به تدریج بهبود می یابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتاکس گذرا هستند و حداکثر ظرف مدت 6 ماه خودبه خود برطرف می شوند.

منبع: تیبان، دکتر مهدوی نیا، دکتر یادگاری، مرجع زیبایی ایران، دکتر طرزی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *