تزریق ژ ل و بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتولیوم که به نام بوتاکس مشهور است در جهت کاهش چین و چروک و جوان سازی پوست صورت روشی بسیار مشهور می باشد. اثر بوتاکس به صورت موقتی است و تزریق آن سریع صورت می گیرد و به دوره ریکاوری نیازد ندارد و مانند سایر عمل جراحی صورت پیچیده نیست.
بوتولیوم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود.هنگامی که مقدار اندکی بوتاکس به عضله تزریق می گردد این ماده مانع از ارسال سیگنال های عصبی و مانع از تحریک ماهیچه ها می شود.

بوتاکس به صورت موقتی عضلات صورت را ضعیف و فلج می کند در نتیجه در ظرف چند ماه چین و چروک های صورت صاف شده یا از بین می رود.تزریق بوتاکس فقط چند دقیقه طول می کشد.

تزریق بوتاکس، فقط در نواحی خاص

بوتاکس سمی است که عضله را از کنترل خارج می کند و قدرت انقباض و انبساط را از آن می گیرد. درواقع این ویژگی نوعی عارضه محسوب می شود اما علم پزشکی از آن به نفع انسان استفاده کرده است. حال اگر این سم در نواحی نامناسب یا بیش از اندازه مورداستفاده قرار گیرد، می تواند باعث عوارضی جدی همچون اختلال در تنفس و حتی مرگ شود که تنها چاره پیشگیری از این عوارض مراجعه به متخصص متبحر و حاذق است.
تزریق بوتاکس در تمام نقاط صورت و بدن امکان پذیر نیست. برای مثال اگر در اطراف لب تزریق شود احتمال اینکه فرد در صحبت کردن، خندیدن و جویدن غذا با مشکل مواجه شود وجود دارد یا اگر در ناحیه گردن استفاده شود، قدرت بلع را مختل می کند.

تزریق در ناحیه پیشانی یا زیر پلک نیز اگر به طور صحیح انجام نشود، می تواند افتادگی پلک یا دوبینی و مشکل در بستن پلک موقع خواب ایجاد کند. عدم تقارن از دیگر عوارض تزریق بوتاکس با شیوه نادرست است که می تواند براثر تزریق دوزهای متفاوت در دو طرف صورت ایجاد شود. البته اگر فرد فقط در قدرت عضله یا عصب یک طرف صورت مشکل داشته باشد تزریق باید در دو طرف با دوزهای متفاوت انجام شود یا اینکه نقطه مقابل دست نخورده باقی بماند.

آمپول بوتاکس

سوزنی که پزشک برای این روش انتخاب می‌کند در هنگام تزریق بوتاکس نقش بزرگی را در مدیریت درد بیمار ایفا می‌کند. بیشتر پزشکان استفاده از یک سوزن کوتاه یک بار مصرف مانند سوزن انسولین را که در صورت نیاز می‌توانند اندازهی ۳۱ یا ۳۲ داشته باشند، توصیه می‌کنند. این سوزن‌ها در فروشگاه‌های عرضه کننده‌ی تجهیزات پزشکی و داروخانه‌ها در دسترس هستند.
بوتاکس دارای اندازه‌ی مشخصی که برای تمام افراد یکسان باشد، نیست. شرایط هر بیماری متفاوت است و اندازه‌گیری دوز صحیح نه تنها برای انجام مناسب روش بلکه برای خود بیمار نیز مهم است. علاوه بر این، جنسیت بیمار نیز تفاوت ایجاد می‌کند، مردان دارای عضلات بزرگتری از زنان هستند، و بنابراین نیاز به دوز بالاتری دارند. برای مثال یک عمل زیبایی مانند درمان خطوط اخم، ممکن است بین ۱۰ تا ۴۰ واحد نیاز باشد.

روش تزریق بوتاکس

متخصص پوست و مو ناحیه درمان را با شوینده الکلی کاملاً تمیز می‌کند. این درمان معمولاً بدون درد است؛ با این حال اگر بیمار به درد حساس باشد، پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا بیمار کاملاً راحت باشد.

پزشک از بیمار می‌خواهد عضله‌های صورت را منقبض کند تا بتواند محل دقیق تزریق بوتاکس را مشخص کند. پزشک مقدار بسیار اندکی بوتاکس مخصوص عضله‌های صورت را با سوزنی بسیار ظریف تزریق می‌کند. مقادیری از شل کننده عضلانی بوتاکس با دقت در نقاطی از صورت تزریق می‌شود که پزشک محل آنها را با معاینه دقیق حرکات عضلات صورت تعیین کرده است.

تزریق بوتاکس معمولاً 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد، البته مدت زمان درمان به تعداد ناحیه‌های در نظر گرفته شده بستگی دارد. مقادیر بسیار اندکی بوتاکس با سوزن بسیار ظریفی داخل عضله‌های صورت در امتداد ناحیه‌های در نظر گرفته شده برای جوانسازی تزریق می‌شود. اگر بی‌حسی اعمال نشده باشد، بیمار سوزش ملایمی را هنگام تزریق حس خواهد کرد.بیمار بلافاصله پس از تزریق می‌تواند فعالیت‌های معمول روزمره را ادامه دهد. اگر تزریق در ناحیه پیشانی انجام شده باشد، بیمار دچار سردرد خواهد شد.

مزایای بوتاکس

غیرتهاجمی و غیرجراحی

ایمن و موثر

ارائه نتایجی ظریف و طبیعی

عدم نیاز به استراحت پس از درمان

تزریق ژل

اگر می خواهید با از بین بردن چروک صورت, پوستی شاداب و جوان داشته باشید، یا با لب های حجیم  چهره خود را جذاب تر ببینید، تزریق ژل، چنانچه توسط دستان جراحی مجرب و کار آزموده عمل چانه با تزریق انجام شود می توانند راه حل مناسبی باشند.
روش تزریق چربی و ژل برای مدل سازی مجدد نواحی مشخصی از صورت و پر کردن چین و چروک ها و حفره های صورت، درمان چروک پیشانی و درمان جای زخم و بخیه مورد استفاده قرار می گیرند. روش های تزریقی متعددی وجود دارد. هر روش مخصوصا برای هر مورد برای بدست آوردن بهترین نتایج طراحی می شود. در تزریق ژل خط لبخند میزان محصول مورد نیاز بسیار متغیر است و به پارامترهای مختلفی نیاز دارد.

در ادامه مراحل روش انجام تزریق چربی شرح داده می شود :

برداشتن چربی

روش انتقال چربی با لیپوساکشن برای برداشتن چربی اضافی از اندام های اهدا کننده شروع می شود که این اندام ها می تواند شکم، باسن، ران ها و سایر اندام های مانند آن باشد

جدا کردن سلول‌های چربی

هنگامی که به مقدار کافی چربی پوست از بافت اهدا کننده گرفته شد، چربی با سرعت بسیار زیاد در سانتریفیوژ چرخانده می شود تا به این ترتیب بتوان سلول های چربی را از ناخالصی ها و مایعات اطراف آن جدا کرد.

تزریق مجدد سلول های چربی

انتقال چربی با تزریق مجدد سلول های چربی به محل مورد نظر کامل می شود. در این زمان، پزشک قبلاً محل های نیازمند تزریق چربی برای پروتز لب، پروتز گونه، چانه، سینه و باسن را مشخص کرده و سعی می کند با تزریق چربی در بدن و صورت، ظاهری جدید برای فرد ایجاد کند.

عوارض تزریق ژل

اما در مورد ژل های دائم، گاهی عوارضی همچون حساسیت و حتی عفونت و گاهی جابه جایی ژل مشاهده می شود که برای پرهیز از آن،

اولا در مورد افرادی که سابقه بیماری های خود ایمنی همچون آلرژی و آسم دارند بایستی آزمایش انجام شود و در بیماری های خود ایمنی شدید مانند لوپوس ، روماتیسم و سندرم نفروتیک و نیز بیماری های سیستمیک ماننددیابت، بهتر است به طور کلی تزریق انجام نشود.
ثانیا” برای جاهای ظریف تر بهتر است فقط از انواع مرغوب استفاده شود.
ثالثا” حجم مقدار ماده تزریق شده زیاد نباشد.

منابع: پزشک آشنا، نمناک، دکتر رازی، بیتوته، بانک جامع زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *