جراحی ثانویه بینی

 

رینوپلاستی ثانویه به مواردی اطلاق می‌شود که فرد از نتایج عمل رینوپلاستی اولیه خود ناراضی باشد که این نارضایتی ممکن است برای اشکالات تنفسی اصلاح‌نشده یا ناشی از عمل و یا نارضایتی از نتایج ظاهری و زیبایی بینی باشد.

 

همان جمله معروف «انسان جایزالخطا است » اینجا هم صادق است و همیشه نمی‌توان انتظار موفقیت صددرصدی در عملکرد یک جراح داشت و معمولاً بهترین جراحان بینی نیز در ۲ تا ۵ درصد موارد مجبور به انجام رینوپلاستی ثانویه می‌شوند.

 

ولی همه می‌دانیم که برای فرد ناراضی – با این پیش‌فرض که انتظارات واقع‌بینانه و منطقی داشته باشد – این آمار و ارقام اهمیتی ندارد و مشکلی را حل نمی‌کند و به‌درستی به دنبال اصلاح مشکلات خودش است.

دلایل سختی جراحی ثانویه

 

اعمال جراحی مجدد یا همان رینوپلاستی ثانویه  خیلی سخت تر از رینوپلاستی اولیه می باشد. این سختی به دلایل  زیر است:

– موقعیت تغییر یافته اناتومی بینی

– چسبندگی و فیبروز  بینی ناشی از عمل قبلی

– تخریب منابع غضروفی بینی

– خون رسانی ضعیف تر بینی

– توقع بیش از حد مریض با توجه به عدم نتیجه گیری از عمل اول

با توجه به میزان غضروف باقی مانده، معمولا از یکی از دو گوش برای بازسازی بینی، غضروف تهیه می شود. برش روی گوش به خوبی استتار می شود و تغییری در شکل، اندازه، فرم و عملکرد گوش دهنده دیده نمی شود .انجام این عمل نیاز به تجربه کافی وحوصله جراح داردو لازم است قبل از عمل فتوگرافی مجدد تهیه شده و فتوگرافی قبل از اولین عمل نیز مجددا بررسی شود.

 

بافت بینی که جراحی روی آن صورت می گیرد، اکنون یک بافت فیبروتیک و دارای چسبندگی است وخون رسانی ضعیف تری دارد که پیچیدگی عمل بازنگری رینوپلاستی را دو چندان می کند. بنا به  این دلایل، زمان موردنیاز برای بازنگری رینوپلاستی بیشتر از رینوپلاستی اولیه می باشد.

 

بازنگری رینوپلاستی تمهیدات ویژه خود را دارد اما در جای خود مزایای خاص خود را نیز دارد. اگر قصد بازنگری رینوپلاستی را دارید حتماً به یک جراح پلاستیک مجرب مراجعه کنید. در کل به علت ریسک بالای عمل جراحی مجدد بینی، اینکار بهتر است فقط در موارد اختلالات شدید تنفسی یا زیبایی بینی فرد انجام گیرد.

 

به یاد داشته باشید که نتیجه عمل جراحی مجدد حتی در دستان یک جراح ماهر به طور دقیق قابل پیش بینی نمی باشد. اصرار و وسواس بیمار در اصلاح عیوب کوچک پس از یک جراحی  رینوپلاستی به سادگی می تواند مشکلات او را بیشتر کند.

افرادی که جراحی ثانویه نیازدارند

 

۱- در دسته اول، بیمار از ظاهر کلی بینی راضی است، اما از برخی ایرادات جزئی شاکی است؛ برای مثال، برآمدگی بسیار ناچیزی بر روی پل بینی باقی مانده یا اختلاف مشخص و قابل اصلاحی در اندازه سوراخ‌های بینی دیده می‌شود و یا نامنظمی محدودی در نوک بینی ناشی از جابجایی گرافت در این ناحیه وجود دارد که باید در عمل دوم رفع شود.

در این بیماران، عمل جراحی ترمیمی بینی معمولاً عملی با پیچیدگی کمتر است و بیمار درمجموع از انجام عمل توسط جراح اول رضایت دارد و اعتماد به جراح از میان نرفته است. عموماً بیماران به خاطر چنین اشکال‌های جزئی برآشفته و مضطرب نمی‌شوند.

 

۲- در دسته دوم بیمار از ظاهر کلی بینی‌اش ناراضی است و یا اختلال تنفسی قابل‌ملاحظه‌ای پس از عمل به وجود آمده است و عمل جراحی ترمیمی بینی برای بازسازی نتیجه ضعیف عمل قبلی انجام می‌شود.

این‌گونه از عمل جراحی ترمیمی بینی معمولاً پیچیدگی بیشتری دارد و بیمار درمجموع از انجام عمل توسط جراح اول ناراضی است و اعتماد به جراح از میان ‌رفته است. عموماً این بیماران به خاطر بدتر شدن ظاهرشان برآشفته و ناامید هستند و از کاسته شدن اعتمادبه‌نفس‌ و ایجاد مشکل در فعالیت‌ها و روابط اجتماعی‌شان رنج می‌برند.

افراد مناسب برای جراحی ثانویه

 

  • افرادی که انتظارات واقعی دارند
  • می دانند که عوارض جراحی بینی (رینوپلاستی) با هر جراحی بیشتر افزایش پیدا می کند
  • چارچوب بینی آنها به اندازه ای دست نخورده باقی می ماند که بتوان عمل جراحی دیگری روی آن انجام داد
  • می دانند میزان بافت جای زخم در بینی جزئی است
  • در سال گذشته هیچ عمل جراحی بینی ای انجام نداده اند

مزایا

 

ترمیم ویژگی های از بینی که آزاردهنده یا نامتناسب هستند

بینی زیباتر که با ویژگی های دیگر صورت تناسب بیشتری دارد

ویژگی های جسمانی

 

طریقه جراحی

 

برای انجام عمل ترمیمی بینی از دو روش رینوپلاستی بسته یا رینوپلاستی باز برای دسترسی به چارچوب بوجود آورنده بینی استفاده می شود. سپس غضروف ها و استخوان نوک و برآمدگی بینی بازسازی می شود تا ظاهر بینی بهبود پیدا کند. پزشک جراح با بررسی ویژگی های بینی، از میان روش های موجود، بهینه ترین آنها را برای بدست آوردن نتایج مطلوب انتخاب می کند.

 

در طول جلسه مشاوره، پزشک جراح خصوصیات بینی شما را بررسی می کند، مزایا و معایب این روش جراحی را به خوبی توضیح می دهد و مناسب ترین روش را برای شما توصیه می کند. جراحی بینی ثانویه معمولا بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد و بیماران همان روز می توانند به خانه برگردند.

عوارض جانبی

 

تمامی جراحی ها عوارض جانبی مخصوص به خود را دارند. در طول جلسه مشاوره مزایا و معایب این روش جراحی به خوبی با شما در میان گذاشته می شود. به طور کلی، عوارض جانبی جراحی رینوپلاستی از قرار زیر است:

عفونت

خونریزی

التیام نامناسب زخم

نارضایتی بیمار از نتایج جراحی زیبایی

خشکی داخل بینی

منابع:دکتر فدایی ،‌ کلینیک رز طلایی، دکتر سودمند

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *