جراحی زبیایی لب

 

تناسب لب

 

لب ها برجسته ترین خصوصیت قسمت پایینی صورت می باشند و در بیان احساسات و جذابیت نقش مهمی دارند. در حالت استاندارد و معمولی، لب ها باید کمی از هم فاصله داشته باشند و لب پایین درست در پشت لب بالا قرار بگیرد.

 

در صورت پیش آمدگی بیش از حد، لب پایین بصورت نامتناسبی بزرگ به نظر می رسد. لب بالا در حالت مطلوب دو سوم از دندان های جلو را می پوشاند، هر چند بر اساس نژاد و جنسیت تفاوت هایی بین افراد مختلف وجود دارد.

 

از نمای نیمرخ، بینی، چانه و لب ها نیز باید متناسب باشند. در یک صورت با نسبت معمولی بین این اجزا، اگر یک خط عمودی از لب بالا به طرف پایین کشیده شود، لب پایین چند میلی متر پشت این خط قرار گرفته و چانه نیز با فاصله ی بیشتری پشت امتداد لب بالا قرار می گیرد.

بزرگ کردن لب

 

لب های پر و بزرگ از مدت ها پیش به عنوان یک زیبایی ایده آل در نظر گرفته می شده است. بزرگ کردن لب با استفاده از پروتز لب یا پر کننده های پوستی مانند تزریق ژل در لب باعث می شود لب فرد گوشتالو و برجسته به نظر برسد و این موضوع باعث بهبود ظاهر کلی صورت فرد می شود.

 

کسانی که دارای لب های لاغر هستند، بطور خاص می توانند از مزایای ناشی از پروتز لب با تزریق ژل بهره مند شوند. دوره ریکاوری پس از عمل جراحی لب به نسبت کوتاه است و این موضوع باعث شده عمل جراحی زیبایی لب یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود ظاهر صورت باشد.

 

در مقایسه با سایر انواع عمل های جراحی زیبایی، خطر مربوط به عوارض پروتز لب به نسبت کم است. به هر حال، اطلاع از عوارض احتمالی قبل از انتخاب همه انواع عمل جراحی می تواند یک اقدام هوشمندانه باشد.

 

بعضی از خطرات مربوط به حجیم کردن لب به صورت دائمی می تواند شامل پس زدن پروتز، عفونت، تغییر شکل پروتز، ایجاد جای زخم، و سفت شدن لب ها باشند. به هر حال این خطرها می توانند با انتخاب یک جراح با تجربه برای انجام عمل جراحی زیبایی لب بطور جدی کاهش پیدا کنند.

مزیت

مزیت اصلی بزرگ کردن دائمی لب در نام این روش درمانی مستتر است: این روش می تواند نتایج بلند مدت در مقایسه با پر کننده های موقت مانند تزریق ژل لب برای شما به همراه داشته باشد، زیرا در حقیقت این پر کننده ها با گذشت زمان توسط بدن جذب می شوند.

پروتز لب

پروتز لب می تواند لب شما را به صورت دائمی بزرگ کند و نتایج حاصل از آن اصلاح بیشتری را برای وضعیت لب در مقایسه با پر کننده های پوستی به همراه دارد و می تواند یک انتخاب مناسب برای افرادی باشد که لب های نازک دارند. سه نوع عمومی و رایج پروتز لب عبارتست از GORE-TEX، SoftForm، و AlloDerm. هر یک از این روش ها دارای تفاوت اندک از نظر تاثیرگذاری بر لب های بیمار است. به همین خاطر لازم است شما برای انتخاب روش مناسب اطلاعات لازم درباره این روش ها داشته باشید.

بزرگ کردن لب با استفاده از پر کننده ها

متخصصان بطور مکرر از پر کننده های لب قابل تزریق برای برجسته کردن لب و جذاب کردن ظاهر آن استفاده می کنند. با توجه به مواد بسیار متنوع و تکنیک های تزریق برای بزرگ کردن لب (به طور مثال تزریق ژل لب، تزریق چربی لب و…)، در این رابطه تعداد زیادی از انتخاب ها وجود دارند که می توانند برای بر طرف کردن نیازهای شخصی شما مناسب باشند. پیشرفت های ایجاد شده در حوزه بهبود و تغییر شکل ظاهر لب باعث ایجاد برخی روش های جدید درمانی شده که متخصصان از آنها به عنوان پر کننده های لب دائمی استفاده می کنند.

تزریق چربی

استفاده از چربی خود فرد به دو صورت انجام میشود

کشیدن بافت چربی با سرنگ های مخصوص از  زیر شکم و یا رانها و پس از آماده کردن تزریق به داخل لب  از طریق یک سوراخ در حد یک سوزن.

توضیحات لازم در باره راههای زیبائی لب وافزایش حجم لب.

برداشتن بافت چربی با بافت روی ان به غیر از پوست با استفاده از برش  کوچک و سپس قرار دادن آن در داخل لب در حدود 25% از گرافت چربی در ظرف 8 هفته جذب میگردد ولی آنچه از آن به بعد باقی می ماند ، دائمی است.

کوچک کردن لب

 

اگرچه بسیاری از مردها و زن ها به دنبال انجام جراحی برای بزرگ کردن و پرتز کردن لب ها هستند ،  افرادی نیز وجود دارند که لب های آن ها بیش از حد بزرگ و برجسته می باشد. این دسته از افراد به دلیل لب های نامتقارن و بزرگ خود ممکن است احساس خوشایندی از چهره ی خود نداشته باشند.

 

امروزه روش های جراحی  وجود دارند که با استفاده از آن ها می توان اندازه لب ها را کوچک کرده و به گونه ای درآورد که با دیگر اجزای صورت هماهنگ باشد.

افراد مناسب برای این نوع جراحی کسانی هستند که به طور طبیعی و مادرزادی لب های بزرگ و نامتقارنی دارند به گونه ای که با بقیه ی اجزای صورت هماهنگی ندارند. البته می توان این جراحی را برای کسانی که لب های خود را بزرگ کرده اند و از نتیجه  آن ناراضی هستند نیز انجام داد.

 

علاوه بر تمامی این موارد بیمارانی که قصد انجام این جراحی را دارند باید از نظر سلامتی در سطح مناسبی باشند و همچنین یک ماه قبل و بعد از این عمل سیگار نکشند.

منابع:پزشک من ،دکتر جعفری پور ،دکتر اکبری ،رها فان

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *