رفع گودی زیر چشم

گودی و تیرگی زیر چشم یکی از بیماری‌های رایج در جامعه امروز است. این اتفاقی نیست که بسیاری از ما به آن مبتلا شده‌ایم. گودی و سیاهی دور چشم معمولا سبب کم آب شدن بدن می‌شود. بسیاری از افراد هر روز چند فنجان قهوه، نوشیدنی‌های غیرالکلی یا آب میوه‌های بسته بندی شده می‌خورند، بدون اینکه بدانند هر کدام از این “نوشیدنی ها” اثری ادرارآور دارد و به شدت سبب کم آب شدن بدن می‌شوند. این نوشیدنی‎ها را با نوشیدن مقدار کمی آب ترکیب کنید، شما بدنی دارید که به آب نیاز شدیدی دارد، و خوردن این نوشیدنی‌ها باعث می شود که بدن به خوبی کار نکند. با افزایش جذب آب و کاهش میزان نوشیدنی‌های ادرارآوری که هر روز مصرف می‌کنید، نتایج مثبت فوری در رفع تیرگی و گودی دور چشم تضمین شده است. با افزایش سن، بسیاری از افراد دچار گودی و سیاهی زیر چشم یا دور چشم می‌شود، اگر چه بسیاری از جوانان نیز به پف زیر چشم دچار می‌شوند. این بیماری‌ها باعث می‌شوند که فرد خسته، مریض و ناسالم به نظر برسد، حتی وقتی که سالم است. این وضعیت بر روابط میان فردی، فرصت‌های تجاری و عزت نفس فرد تاثیر می گذارد.

عوامل ایجاد سیاهی زیر چشم

تیرگی زیرچشم در بسیاری موارد ناشناخته است و هنوز علم نتوانسته علت دقیق آن را بگوید اما موارد بسیاری در این سیاهی‌ها دخیل هستند.

  • ژنتیك: مهم‌ترین علت بروز سیاهی و كبودی زیرچشم، عامل ژنتیك است. اگر به طور ارثی پوست نازكی دارید، مسلما رگ‌های خونی زیر چشم‌تان، بیشتر مشخص می‌شوند. بسیاری از افرادی كه زیر چشم‌ها‌یشان كبود و سیاه است، آن را از والدین خود ارث برده‌اند.
  • سن و سال: سن و سال نیز یك عامل مهم دیگر است. در طول سال‌های زندگی، پوست كلاژن خود را از دست می‌دهد و رگ‌های ریز زیر آن بیشتر دیده می‌شوند. حمام آفتاب این فرایند را تسریع می‌كند و باعث از بین رفتن بیشتر كلاژن و پیدایش خال‌های رنگی روی پوست می‌شود.
  • حساسیت‌های فصلی: حساسیت‌های فصلی باعث ترشح بیشتر هیستامین در بدن شده و به این ترتیب رگ‌های خونی ملتهب و متورم می‌شوند. پوست زیر چشم خود را با انگشت‌تان كمی بكشید. اگر پوست قسمت كشیده شده تیره‌تر و كبودتر شد، یعنی این مسئله در مورد شما بیشتر جنبه ژنتیك دارد یا اینكه در اثر افزایش سن و سال تیره‌تر شده است؛ اما اگر رنگ آن تغییر نكرد و به همان حالت قبل بود، نشان می‌دهد كه تیر‌گی زیر چشم‌هایتان در اثر حساسیت یا اشعه‌های زیانبار نورخورشید ایجاد شده است.

روش های درمان و رفع گودی زیر چشم

مزوتراپی

امروزه روش جدیدی به نام مزوتراپی با بهره‌گیری از جدیدترین و مؤثرترین داروهای موجود توانسته است در درمان کبودی و پف زیر چشم گام موثر بردارد. از بین این داروها میتوان به ویتامین k، رتینول، ویتامین C، داروهای بازکننده عروق خونی مثل آرتی شوک، انواع اسیدهای میوهای مثل گلیکولیک اسید و مواد مغذی برای سلولهای پوستی شامل اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه ضروری برای فعالیت سلولهای پوستی اشاره کرد. البته این مواد پیش از این در انواع کرم ها و لوسیون‌های دور چشم به کار رفته و امتحان خود را پس داده اند اما از آنجایی که جذب این مواد از روی پوست با محدودیت هایی رو به رو است، تزریق زیر پوستی آنها به روش مزوتراپی درمان را بسیار مطمئن تر کرده است.

تزریق ژل

یکی دیگر از داروهای پرمصرف در تیرگی زیر چشم، مواد پرکننده و آبرسان است که قادر است خشکی و گودافتادگی پوست زیر چشمها را به شکل قابل قبولی ترمیم کند. علاوه بر مزوتراپی، قطع یا حداقل کاهش مصرف سیگار، کاهش مصرف نمک و مصرف سبزیها و میوههای حاوی مواد آنتیاکسیدان مثل اسفناج نیز توصیه می شود. استفاده از پدهای گرم و سرد بهصورت متوالی برای تحریک عروق خونی زیر چشم نیز روش مناسبی است، به شرط اینکه پدها خیلی داغ یا سرد نباشند.

تزریق چربی

یکی از روش‌های اصلاح گودی زیر چشم تزریق چربی می‌باشد که به صورت ذرات خیلی ظریف از ناحیه شکم یا کشاله ران چربی گرفته می شود وسپس توسط دستگاه چربی از خون جدا می‌شود ودر ناحیه گودی زیر چشم تزریق می‌شود . البته این عمل نیاز به تکرار دارد. از جمله روش‌های دیگر گذاشتن پروتز پورکس در استخوان زیر چشم می‌باشد که در موارد گودی خیلی شدید استفاده می‌شود.

پی آر پی

تزریق چربی باPRP به همراه لیزر فرکشنال می‌تواند بهترین روش رفع گودی زیر چشم، چروک و کبودی اطراف چشم باشد. پی آر پی همچنین می‌تواند رشد مژه‌ها و ابروها را هم تقویت کند و اگر به روش صحیح تهیه شود نتایج بسیار خوبی خواهد داد . در این روش پس از گرفتن خون بیمار در لوله‌هاى مخصوص پی آر پی پلاكت غنى‌شده از آن استخراج می‌شود . غلظت پلاكت را میتوان در آزمایشگاه تعیین كرد كه معمولا باید بیش از سه برابر غلظت پلاكت خون باشد، و سپس پى آرپى تهیه‌شده در زیر چشم تزریق می‌گردد. پى آر پى را مى توان با چربى مخلوط كرد و همزمان تزریق نمود و نتایج بهبودى و ماندگارى بیشترى بدست آورد. معمولا دوام چربى در زیر چشم نسبت به نواحى دیگر بهتر است و معمولا تا پنج سال پس از تزریق هنوز اثر آن قابل مشاهده می‌باشد. درمان به کمک پلاسمای غنی از پلاکت‌ها یا PRP یک روش انقلابی در حوزه زیباسازی صورت محسوب می‌شود. در این روش با استفاده از فاکتورهای رشد موجود در خون شما، پوستتان دوباره جوان خواهد شد و چروک دور چشم و خطوط ریز آن برطرف می‌گردند. در این روش درمانی از مخلوط مواد مغذی و پلاکت‌های موجود در خون فرد استفاده می‌گردد، بنابراین احتمال بروز عوارض جانبی به صفر خواهد رسید. این روش رشد طبیعی سلول‌های پوست را تحریک کرده و چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز پوستی را از بین می‌برد.

پیشگیری از گودی زیر چشم

  • خوب بخوابيد: گودي و سياهي دور چشم در نتيجه خستگي و كار زياد نيز ايجاد مي‌شود. براي همين سعي كنيد هر شب بين هفت تا نه ساعت بخوابيد.
  • استرس را از خود دور كنيد: اگر در شرايط پر فشار و اضطراب آور زندگي مي‌كنيد، بدانيد اين تاثير تنش‌ها در پوست تان نيز مشخص مي‌شود چون استرس مانند خستگي باعث مي شود جريان خون در رگ‌ها كندتر شود. همين مساله هم باعث بروز سياهي و گودي زیر چشم ها مي‌شود. براي آرامش بيشتر ورزش كنيد؛ مثل دوچرخه سواري و پياده روي كه جزو بهترين ورزش‌ها محسوب مي‌شود.
  • سيگار را ترك كنيد: سيگار به سلامتي‌تان رحم نمي كند. سیگار به پوست آسيب مي‌رساند و باعث پيري و همچنين شكل گيري رگ هاي خوني كوچك آبي رنگي مي شود كه سياهي دور چشم‌ها را بيشتر نشان مي‌دهد. از اين گذشته مصرف دخانيات باعث كاهش ميزان ويتامين C بدن مي‌شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *