عمل جراحی پلاستیک بینی

 

جراحی بینی یکی از رایج ترین و شایع ترین جراحی های پلاستیک و زیبایی میان زنان و مردان ایرانی محسوب می شود که اگر چه با هدف زیبایی و داشتن ظاهری متناسب میان مردم باب شده ، اما در صورتی که این جراحی با همراهی و مشاوره یک جراح و پزشک متبحر و با تجربه انجام شود، می تواند بسیاری از عارضه ها و اختلالات موجود در بینی از قبیل قوز بینی، افتادگی نوک بینی و یا زاویه دار شدن آن، بزرگ بودن حفره های بینی و دیگر اختلال های شایع بینی را برطرف کند.

مزایای زیبایی

 

معمول ترین دلیل برای افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند بهبود دادن ظاهر بینی شان است .خیلی از افراد احساس می کنند سایز و شکل بینی شان با بقیه ی اجزای صورتشان هماهنگی ندارد و به همین دلیل برای بهبود هارمونی صورتشان جراحی بینی را انتخاب می کنند .در طول جراحی بینی تغییراتی بر روی پل بینی،نوک بینی و سوراخ های بینی می توان ایجاد کرد.انتخاب یک جراح واجد شرایط برای انجام عمل جراحی بینی این اطمینان را خواهد داد که بیماران سودمندترین نتایج را از جراحی بینی خواهند گرفت.

از جمله مزایای زیبایی برای عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقارن صورت

کوچکترین عدم تقارن در بینی افراد می تواند تاثیر عمده ای در ظاهرشان ایجاد کند . جراحی بینی می تواند ظاهر متعادل تری ایجاد کند.

بهبود شکل

تغییر در پل بینی یا نوک بینی می تواند توجه را به مناطق دیگر صورت جلب کند.

حجم متناسب

کاهش دادن پهنای بینی حتی یک مقدار کم ، می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی تناسب بینی با بقیه اجزای صورت داشته باشد.

از بین بردن قوز یا اعوجاج بینی

جراحی بینی می تواند عیوب پل بینی را اصلاح کند چه این عیوب مادر زادی بوده و چه در اثر یک آسیب به وجود آمده باشد.

مزایای سلامتی

 

جراحی بینی علاوه بر داشتن مزایای زیبایی می تواند مشکلات مرتبط با سلامت را نیز اصلاح کند.دو مورد از مزایای اصلی جراحی بینی عبارتند از :

بهبود مشکلات تنفسی

جراحی بینی می تواند راه های باریک بینی را باز کرده و اختلالات ساختاری را اصلاح کند و توانایی تنفسی شخص را بهبود دهد.

اصلاح نقص های مادر زادی

جراحی بینی همانطور که نقایص مادرزادی داخلی اصلاح می کند می تواند به اصلاح نقایص بیرونی نیز بپردازد مانند انحراف تیغه ی بینی

انواع جراحی

 

در عمل زیبائی بینی از لیزر برای برش اولیه به جای تیغ جراحی می توان استفاده نمود و کاربرد دیگری در جراحی عمل زیبایی بینی ندارد.

جراحی بینی به دو شکل می توان انجام داد:

1- روش بسته در عمل بینی

زمان عمل حدوداً 15دقیقه کمتر از روش باز است. برشی روی قسمت میانی بین دو سوراخ بینی نیز ایجاد نمی گردد و ورم نوک بینی کمتر است.

2- روش باز در عمل جراحی بینی

در این روش علاوه بر خط برشی که در جراحی بسته ایجاد می شود، برش کوچکی نیز روی قسمت میانی بین دو سوراخ بینی نیز ایجاد می گردد که با این برش، امکان بلند کردن پوست بینی و مشاهده دقیق تمام اجزای بینی فراهم می گردد. و احتمال غیر قرینه شدن بینی کاهش می یابد. جای بخیه این برش اضافی باقی نماند.

عوارض جراحی بینی

 

1- عوارضی که در عملکرد بینی مشخص می شوند، مانند چسبندگی های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ های بینی که به ایجاد مشکل تنفسی منجر می شود.

2- عوارضی که در ظاهر بینی نمود می یابند و در بیشتر مواقع، از برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی ناشی می شوند، مانند کوچک شدن بیش از اندازه بینی که با دیگر اجزای صورت هماهنگی ندارد.

عوارض عملکردی ( تنفسی)

1-چسبندگی های داخل بینی

ایجاد زخم در هر بافتی از بدن، موجب بروز واکنش هایی برای ترمیم زخم می شود.

در بینی هم واکنش های ناشی از برش ها و زخم های جراحی می تواند سبب چسبندگی سطوح مختلف بافت های پوشاننده بینی به یکدیگر شده، راه تنفسی را مسدود کند.

2- باقی ماندن انحراف تیغه بینی

یکی از معضلات جراحی های پلاستیک بینی، وجود همزمان انحراف تیغه بینی است. گاهی این انحراف ها از دید جراح مخفی می مانند و علائم خود را پس از عمل بروز می دهند. با معاینه دقیق تیغه داخل بینی پیش از عمل جراحی و انجام اصلاح آن حین عمل زیبایی، می توان از این عارضه، حین عمل پیشگیری نمود.

3- بزرگی شاخک های بینی

در برخی از بیماران دارای انحراف تیغة بینی، در سمت مخالف انحراف، شاخک تحتانی یا میانی دارای رشدی بیش از اندازه است.

4- تنگی دریچه های بینی

تنگی دریچه ی بینی، شایعترین و مهمترین عارضه تنفسی در بینی های عمل شده است. در جراحی پلاستیک بینی ، تغییرات دریچه بینی حتی در مقیاس میلیمتری، می تواند سلامت بینی را به خطر اندازد.

عوارض زیبایی

1-بینی زینی شکل

این عارضه در اثر برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی- یا غضروفی ( در نیمة پایینی بینی)- ایجاد می شود. برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی، معمولاً به دلیل تخمین نادرست جراح در مقدار لازم برداشتن قوز حاصل می شود

2- بدشکلی هشت مانند در فاصله هرم استخوانی و غضروفی

شکاف عمیق اسکلت استخوانی و غضروفی بینی در اثر برداشتن بیش از اندازه بافت های حمایت کننده بینی حالتی ایجاد می کند که در آن، بینی از روبه رو مانند عدد هشت به نظر می رسد. این نمای هشت مانند در فاصله بالایی استخوانی و بخش پایینی غضروفی، موجب دوتکه به نظر رسیدن بینی می شود.

3- صدمات مجرای اشکی و کاسه چشم

وقوع چنین رخدادی بسیار نادر است. با این وجود، گاه چنین واقعه ای روی می دهد و برای بیمار مشکلات چشمی ایجاد می کند.

4- آسیب پوست بینی

آسیب های شدید شبکه مویرگی زیرپوستی و استفاده نابجا از مواد پیوندی نامناسب، دو علت مهم ایجاد آسیب های پوستی بر روی قسمت استخوانی بینی حین عمل جراحی به شمار می روند. صدمات عمیق مویرگی پوستی موجب نرسیدن خون کافی به پوست و ایجاد مرگ سلولی پوست می شود.

5- فرورفتگی های پره های بینی

معمولاً این عارضه به دنبال برداشتن غضروف های پره های بینی برای جمع کردن نوک بینی روی می دهد.

منابع:دکتر نوروزی ،نمناک ، دکتر طاهریان ،  بیتوته

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *