عمل جراحی پلک

 

از نظر زیباشناسی چشم ها مهمترین جزو صورت هستند. چشم ها نشان دهنده سن فرد و منعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند. متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اجزای بدن ، علائم پیری را نشان می دهند.

به دلیل همین حساسیت ، هر روز افراد بسیاری با استفاده از جراحی زیبایی پلک چشم ، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و از زندگی خود لذت بیشتری می برند.

 

عمل جراحی پلاستیک پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می شود، برای برداشتن پف پلک ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است .

 

البته پف پلک ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست ، بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم بیماری های متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی زیبایی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد.

دلایل جراحی چشم

 

افتادگی پلک

داشتن پوست اضافی بر روی پلک بالا می تواند باعث ایجاد پف در ناحیه بالای چشم و حالت چشم بادامی شود، این مسئله می تواند ظاهر خسته و ناراحت برای فرد ایجاد کند. در حالت های شدید، پف بالای چشم می تواند حتی دید فرد را نیز دچار مشکل نماید.

پف زیر چشم

با افزایش سن، اغلب پف در ناحیه زیر چشم ها ایجاد می شود. پف چشم معمولاً به خاطر کشیدگی بیش از حد لایه های پلک پایین ایجاد می شود و مشکلی است که امکان درمان پف زیر چشم به سادگی با استفاده از جراحی پلک چشم وجود دارد.

افتادگی پوست و چین و چروک زیر چشم

سست شدن پوست و بافت زیر چشم ها می تواند باعث ایجاد یک ظاهر مسن برای فرد شود و عمل جراحی زیبایی پلک می تواند برای هموار کردن این چین و چروک دور چشم و افتادگی ایجاد شده مفید باشد.

چشم های سنگین و پژمرده

پلک ها ممکن است حجم زیادی از چربی را به خود جذب کنند و به این ترتیب همیشه ظاهر خسته ای داشته باشند. به هر حال امکان خارج کردن این چربی با استفاده از عمل افتادگی پلک ها وجود دارد و به این ترتیب فرد ظاهر بهتر و شاداب تری پیدا می کندو باعث خوش فرم شدن و درشت شدن چشم در صورت می گردد.

مزایای جراحی پلک

 

دیگر مزیت جراحی زیبایی پلک بخشیدن جذابیت بیشتر به چهره ، بزرگ کردن چشم و افزایش اعتماد به نفس فرد است.

با رفع پف زیر چشم و کیسه‌های زیر پلک پایین و افتادگی پوست پلک بالا، ظاهر شما سالم و جوان‌تر به نظر می‌رسد.

دیگر مشکلات بینایی مربوط به افتادگی پلک نخواهید داشت.

تمام اسکار ناشی از عمل پلک چشم در چین طبیعی پلک شما پنهان می‌شود، به‌طوری که تقریبا” غیر قابل تشخیص خواهند بود.

انواع جراحی پلک

 

جراحی زیبایی پلک یک عمل جراحی است که ازنظر درمانی ضروری نمی‌باشد و فقط برای اهداف زیبایی انجام می‌شود. متأسفانه ممکن است پلک بالا و پایین شما به خاطر افزایش سن دچار افتادگی شده یا به‌طور قابل‌توجه شل شود. در این حالت معمولاً پوست پلک کشیده شده، عضلات آن ضعیف می‌شود. همچنین این موضوع می‌تواند ریشه ارثی در خانواده شما داشته باشد.

 

ازنظر زیبایی، این شرایط می‌تواند باعث کاهش جذابیت کلی چشم‌ها و صورت شما شود و باعث شود شما ظاهر خسته یا پیر داشته باشید. در عمل برای رفع و درمان افتادگی پلک می‌توان از انواع مختلف جراحی‌های زیبایی افتادگی پلک استفاده کرد. در اکثر مواقع از خدمات جراحان متخصص برای این نوع از عمل جراحی استفاده می‌شود. به‌هرحال، جراحان پلاستیک عمومی، جراحان دهان و آرواره، و جراحان گوش و حلق و بینی نیز می‌توانند عمل جراحی زیبایی برای برطرف کردن مشکل افتادگی پلک را انجام دهند.

تكنيك عمل

 

پلكهاي بالا و پایین را می توان بطور مجزا يا همزمان مورد عمل قرار داد. پلک بالا : برش درست روي چين طبیعی پلك داده ميشود لذا احتمال اينكه بعد از عمل جاي برش روي پلكها بماند فوق العاده کم است.

 

بعداز برداشتن از پوست پلک و نسج زير پوستي، درصورت لزوم كيسه هاي چربي پلک نيز برداشته شده و محل برش با نخ بسيار نازك دوخته ميشود. پلک پائين : اگر میزان پف پلک پائین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا بعد ازعمل جای اسکار آن مشخص نباشد.

 

در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافی می توان پوست اضافی پلک را نیز چید. اگر میزان بیرون زدگی چربی ها پلک پایین خیلی زیاد نباشد و مقدار پوست پلک نیز در حد معمول باشد میتوان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد. مزیت این روش آن است که روی پوست پلک پایین هیچ برشی وجود ندارد و ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است.

بعد از عمل

 

پلک ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود. خشکی چشم نیز معمول است که برای برطرف کردن آن می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید . تورم و کبودی اولیه در عرض یکی دو هفته برطرف می شود اما چند ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی عمل ظاهر شود.

 

محل برش جراحی بر روی پلک به تدریج کم رنگ می شود و ممکن است تا یکسال به طول بینجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتیجه عمل دائمی است با این وجود زمان در حال گذر است و بدیهی است که گذشت زمان می تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک های عمل شده نیز تاثیر بگذارد.

عوارض جانبی

 

مشابه همه انواع عمل های جراحی زیبایی، عمل جراحی  زیبایی پلک نیز دارای خطرات مشخص می باشد. این خطرات شامل خونریزی، عفونت، ورم، اثرات ناشی از زخم و ایجاد لخته های خون است، اما این عوارض در حالت های نادر مشاهده می شوند.

بلفاروپلاستی ازبی برنده چروك‌های خنده نیست

 

متاسفانه گاهی پزشكان ما به این نكته توجه نمی‌كنند كه بلفاروپلاستی قادر به اصلاح چین ‌و چروک‌‌هایی که به هنگام خنده نمایان می‌شوند، نیست. بهترین درمان چین و چروك‌های خنده، تزریق بوتاكس است و اینها با جراحی اصلاح نمی‌شوند و با بلفاروپلاستی تنها پف‌ها و پوست‌های اضافی اصلاح می‌شوند.

 

منابع: بیتوته ، دکتر مهدوی نیا، ایران ناز ، دکتر عامری

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *