عمل پولیپ بینی

تورم موضعی مخاط بینی و سینوس که به دنبال تحریک مکرر و مزمن مخاط به وجود می آید، را پولیپ می نامند. پولیپ ها معمولا به رنگ صورتی کم رنگ در معاینه ی بینی قابل مشاهده می باشند.

 

پولیپ می تواند دوطرفه و یا یک طرفه باشد. معمولا پولیپ ها در لمس بدون درد و در تماس با مواد تنگ کننده ی عروقی که به صورت موضعی توسط پزشک در داخل بینی جهت تشخیص گذاشته می شود، کوچک نمی شوند. لذا تشخیص پولیپ بینی با معاینه به سادگی امکان پذیر است. جهت بررسی وسعت و انتشار بیماری می توان از اندوسکوپی تشخیصی بینی و سینوس و یا سی تی اسکن کمک گرفت.

علل پولیپ بینی

 

علت ایجاد پولیپ بینی کاملا مشخص نیست، اما بدون شک التهابات و عفونت های مزمن داخل بینی از عوامل اصلی  پیدایش پولیپ بینی هستند.

پولیپ بینی معمولا به دلیل آلرژی بینی ایجاد می شود که ممکن است با حساسیت های دیگری مثل آسم و یا حساسیت های پوستی نیز همراه باشد.

به دلیل حساسیت، مخاط بینی متورم شده و کم کم به شکل نسج اضافی درمی آید که داخل بینی و سینوس ها را پرمی کند و به تدریج بر میزان آن افزوده می شود.

با توجه به نقش انکارناپذیر حساسیت مزمن بینی در ایجاد پولیپ بینی، درمان به موقع آلرژی می تواند از پیدایش پولیپ جلوگیری کرده و یا پیدایش آن را به تعویق بیندازد.

علائم پولیپ بینی

 

پولیپ های کوچک بینی، علامتی ندارند. هرچه این پولیپ ها بزرگ تر شوند، علائم آشکارتر می گردد.ممکن است این علائم مربوط به سینوزیت مزمن باشد و پولیپ بینی وجود نداشته باشد.علائم شایع عبارتند از:

– آبریزش بینی

– گرفتگی مداوم بینی

– آبریزش از قسمت عقب بینی

– کاهش و یا از دست دادن حس بویایی

– از دست دادن حس چشایی

– درد صورت و سردرد

– درد دندان های بالایی

– احساس فشار در بالای پیشانی و صورت

– خرناس کردن

– خارش اطراف چشم ها

هر گونه شرایطی که باعث بدتر شدن التهاب مزمن در راه هوایی و یا سینوس ها گردد از قبیل عفونت ها و یا آلرژی ها، باعث پیشرفت پولیپ بینی می گردد.

عوامل خطر پولیپ بینی

 

هر گونه شرایطی که باعث بدتر شدن التهاب مزمن در راه هوایی و یا سینوس ها گردد از قبیل عفونت ها و یا آلرژی ها، باعث پیشرفت پولیپ بینی می گردد.

 

عوامل تشدید کننده پولیپ بینی عبارتند از:

– آسم که موجب التهاب و انقباض راه های هوایی می شود.

– آلرژی به آسپیرین و یا ضددردها نظیر: ایبوپروفن و ناپروکسن

– آلرژی نسبت به قارچ های موجود در هوا

– فیبروز سیستیک : تولید و ترشح مخاط ضخیم و چسبنده از غشاهای بینی و سینوس ها.

– سندروم چرگ اشتراوس ( Churg-Strauss Syndrome) باعث التهاب عروق خونی می شود.

– سابقه خانوادگی ابتلا به پولیپ بینی

– تغییرات ژنتیکی خاص در ارتباط با عملکرد سیستم ایمنی

راه های تشخیص پولیپ بینی

 

تشخیص پولیپ بینی با معاینه بالینی به راحتی امکانپذیر است. در موارد زیادی بیماران مراجعه می کنند و اظهار می دارند که مبتلا به پولیپ بینی هستند، اما وقتی داخل بینی آنها را معاینه می کنیم، اثری از پولیپ دیده نمی شود، بلکه شاخک های تحتانی بینی آنها متورم شده و به درجاتی، انسداد تنفسی برای آنها ایجاد کرده است.

درمان پولیپ بینی

 

درمان پولیپ بینی برطرف کردن علت اصلی ایجاد کننده ی آن می باشد. در مواردی که عامل ایجاد کننده ی اصلی پولیپ حساسیت باشد، درمان اصلی پیشگیری و کم کردن تماس با مواد حساسیت زا می باشد استفاده از داروهای مختلف که توسط پزشک نسخه می گردد می تواند به درمان حساسیت و در نتیجه کم شدن پولیپ ها کمک کند.

 

در صورت عدم پاسخ به درمان دارویی، درمان جراحی توصیه می گردد. هدف از جراحی به حداقل رساندن حجم پولیپ های موجود در بینی و سینوس ها با استفاده از اندوسکوپ می باشد. احتمال عود پولیپ های آلرژیک بینی و سینوس پس از انجام جراحی وجود دارد، که در صورت پیگیری های درمانی بعد از عمل این احتمال به حداقل خود می رسد.

جراحی اندوسکوپی پولیپ بینی و سینوس

 

این عمل از طزیق سوراخ های بینی و بدون برش بر روی پوست زیر بیهوشی عمومی انجام گرفته و بسته به وسعت بیماری و تعداد سینوس های مبتلا زمان عمل جراحی از نیم ساعت تا 2 ساعت متغیر می باشد.

جراحی اندوسکوپی بینی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان صورت می گیرد.

جراحی پلاستیك بینی، جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی و یا كوچك كردن شاخكهای بینی را نیز می توان به طور همزمان با برداشتن پولیپ انجام داد.

نکاتی که باید بیمار بداند

 

1 – پولیپ از طریق داخل سوراخ های بینی برداشته می شود. لذا هیچ گونه برشی روی صورت یا بینی شما داده نمی شود و با این عمل شکل ظاهری بینی شما فرقی نمی کند.

2 – معمولا پولیپ بینی با سینوزیت همراه است که می توان هم زمان جراحی آندوسکوپی سینوس را نیز انجام داد.

3 – در صورت لزوم، جراحی پلاستیک بینی، جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی و یا کوچک کردن شاخک های بینی را نیز می توان به طور همزمان با برداشتن پولیپ انجام داد.

4 – احتمال عود پولیپ بینی بالاست، چرا که علت پیدایش آن حساسیت بینی است و این حساسیت با عمل جراحی برطرف نمی شود. لذا به همان دلیلی که پولیپ ایجاد شده است، احتمال دارد که چندین ماه و یا چندین سال بعد از عمل، مجددا پولیپ تشکیل شود.

منابع: بیتوته، تبیان، دکتر جزایری

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *